AdWords

10 wskazówek jak dobrze rozpocząć kampanie w Google AdWords

Pierwsza kampania w AdWords zawsze wiąże się z niepotrzebnym stresem. Co kliknąć, gdzie ustawić, czy napewno wszystko dobrze skonfigurowałam itd. AdWords ma wiele opcji, co dla wielu może być wadą, ale dla mnie jest niewątpliwą zaletą. Bez obaw! Dzisiaj wskażę Ci kilka wskazówek, dzięki którym nie tylko samodzielnie ustawisz swoją kampanię, ale także zwiększysz swoją szansę na lepsze wyniki już od samego początku.

 

Kierowanie tylko na sieć wyszukiwania

google adwords sieć wyszukiwania

Tak jak wspomniałam Google AdWords ma bardzo wiele opcji i jedną z nich jest wiele kanałów w których wyświetlane są nasze reklamy. Zacznij od sieci wyszukiwania, czyli reklam w wyszukiwarce Google, zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza kampania. Reklamy są proste do przygotowania, stawki, w zależności od branży, niezbyt wysokie. Z czasem możesz zwiększać ilość miejsc w których zechcesz promować swoją firmę.

Opcja “wszystkie funkcje”

Google Adwords daje Ci duże pole do popisu jeśli chodzi o reklamy. Zaznaczając “wszystkie funkcje” dajesz sobie możliwość rozbudowania treści reklamy np. zaawansowane funkcje lokalizacji, opcje harmonogramu czy rozszerzenia o których będę mówić kilka punktów niżej.

Sieć wyszukiwania Google

google adwords partnerzy

Standardowo checkbox “Dodaj partnerów wyszukiwania” jest zaznaczony. Na początek polecam go odblokować. Do parnerów należy m.in Google Play czy Mapy Google. Nie każdy biznes nadaje się do reklamowania w tych witrynach, decyzja powinna być przemyślana. Na początek skupmy się na wyszukiwarce Google. Zawsze możesz zmienić zdanie i dodać tą opcję ponownie jeśli uznasz, że to odpowiedni moment.

Ustawienie lokalizacji

google adwords lokalizacja

W tym miejscu zastanów się gdzie są Twoi klienci. Czy Twój biznes obejmuje całą Polskę, kilka miast, całe województwo, a może tylko kilka dzielnic? Ustawiając dokładną lokalizację sprawiamy, że reklamy będą wyświetlać się tylko osobom, które mogą być naszym potencjalnym klientem. Część biznesów ma charakter lokalny i promowanie się na większym obszarze może co prawda zwiększyć liczbę wyświetleń i kliknięć, ale nie sprawi, że zyskamy klienta. Będzie to tylko strata pieniędzy.

Strategia ustalania stawek i stawka za kliknięcie

google adwords budżet

Do wyboru mamy dwie opcje – automatyczne lub samodzielne ustalanie stawek. Samodzielne ustalanie stawek daje Ci dużą kontrolę nad tym ile i na co wydajesz swoje pieniądze. W końcu chcemy dążyć do tego by za jak najniższą możliwą kwotę pozyskać jak najwięcej klientów. Gdybyśmy pozostawiły Google decyzje o tym ile powinna wynosić nasza stawka dążyłby on do zwiększenia ilości kliknięć, przy czym koszty mogłyby być niewspółmierne z efektem jakiego oczekujemy. Stawkę początkową za kliknięcie wpisujemy w okienku poniżej. Tak naprawdę można wpisać tam dowolną liczbę, ja zazwyczaj zaczynam od 0,6 zł, stawki można później modyfikować

Budżet dzienny

Wbrew pozorom wiele osób z którymi rozmawiam o reklamach w Google ma problem jaki powinien być ich budżet dzienny. A odpowiedz jest wręcz banalnie prosta. Budżet dzienny zależy od tego jak dużo miesięcznie możesz wydać na reklamę. Każda z nas ma swój limit, dla jednej będzie to 200 zł, dla innej 500 zł, a dla jeszcze innej 2000 zł. Wystarczy, że tą kwotę podzielisz przez 30,4 i otrzymaną kwotę wpiszesz w okienko z budżetem. Proste, prawda?

Rozszerzenia

google adwords rozszerzenia

google adwords rozszerzenia informacji

Na temat rozszerzeń planuję osobny post, ale wspomnę Wam o tym na co zwrócić uwagę przy konfiguracji pierwszej kampanii. Na początek warto zwrócić uwagę na trzy rozszerzenia: lokalizacja, telefon  oraz rozszerzenia informacji. Google umożliwia dodawanie dodatkowych informacji, które są umieszczane pod docelową reklamą. Ktoś nie musi nawet kliknąć w reklamę, żeby zobaczyć Wasz adres, telefon czy dowiedzieć się co oferujecie na stronie. Chcąc dodać lokalizację nasze konto musi być połączone z Google Moja Firma. Dodając numer telefonu warto w ustawieniach zaawansowanych dodać harmonogram, czyli zaznaczyć dni i godziny, w których pracujecie i możecie odebrać rozmowę. Ciekawą opcją są “rozszerzenia informacji”. Możecie wybrać spośród wielu nagłówków (widoczne na obrazku powyżej) i wprowadzić wartości związane z Waszym biznesem np. marki kosmetyków oferowanych w Waszej internetowej drogerii czy kursy, które macie na swojej platformie.

Ustawienie harmonogramu

google adwords harmonogram

Ustawienie harmonogramu jest przydatne, jeśli nasza firma nie działa 24/7 np. lokal z jedzeniem na wynos lub jeśli świadczymy usługi dla innych firm, które będą szukały nas w godzinach ich pracy. W tej części warto zastanowić się kto i kiedy może szukać naszych usług czy produktów. Dla wielu biznesów harmonogram nie będzie potrzebny, ale dla części z nich może znacząco obniżyć koszty kampanii.

Większa liczba grup reklam

google adwords reklamy

Ustawiając swoją pierwszą kampanię wiele z nas chce od razu promować się na wszystkie możliwe słowa kluczowe w myśl zasady, że im więcej tym lepiej. Niekoniecznie. Warto zacząć od kilku fraz i zobaczyć jak chętnie będą wyświetlane i klikane przez użytkowników. Wielu specjalistów od Google AdWords wskazuje, że każde słowo kluczowe powinno być w innej grupie reklam. Mogę się z tym zgodzić, bo tym sposobem mamy możliwość lepszego dopasowania reklamy do frazy, co wpływa na ocenę słowa kluczowego, a to z kolei wpływa na pozycję reklamy w wyszukiwarce. Konfigurując kampanię zacznij od jednego słowa kluczowego i najlepiej jak potrafisz napisz swoją pierwszą reklamę.

Dopasowanie słów kluczowych

Google oferuje kilka dopasowań słów kluczowych, o których też będę pisać w najbliższych postach. Na początek ustaw dopasowanie ścisłe, zwłaszcza jeśli dysponujesz mniejszym budżetem. W tym przypadku wpisujesz słowo kluczowe w nawiasie kwadratowym [] np. [obuwie damskie]. Dzięki temu Twoja reklama będzie wyświetlać się tylko i wyłącznie jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę – obuwie damskie.

 

Oto 10 wskazówek jak skonfigurować kampanię na dobry początek. W kolejnych postach będę chciała pokazać Wam trochę więcej zagadnień związanych ze słowami kluczowymi, reklamami, rozszerzeniami i urządzeniami, na których wyświetlają się Wasze reklamy.

 

Macie pytania? Piszcie w komentarzach lub skorzystajcie z formularza kontaktowego.

 • Bardzo przydatny artykuł i brawa za print screeny, bo wiele rozjaśniają
  Well done i oby tak dalej!

  • Sama treść bez printscreenów mogłaby być bardziej zawiła, a tak jest przejrzyście i zrozumiale 🙂

 • Bardzo przydatny post! próbowałam kiedyś w ad words wyszukać frazy kluczowe pod seo i trochę się pogubiłam. świetnie, że są print screeny, będą zaglądać dalej:)

  • O używaniu planerów słów kluczowych planuje post więc już na niego zapraszam 🙂 najlepiej polubić fanpage i być ze wszystkimi postami na bieżąco facebook.com/asiainakcom

 • Przydatny artykuł! Zapisuję sobie link. 🙂

  • Bardzo się cieszę i zapraszam na kolejny artykuł w przyszłym tygodniu 🙂

   • Świetnie, czekam z niecierpliwością. 🙂

 • Jeszcze nie korzystałam z takiego narzędzia 🙂

  • Warto poznać więcej szczegółów, bo reklamy w wyszukiwarce Google dają całkiem spory ruch na stronę 🙂

 • Z takim poradnikiem ustawienie reklamy wydaje się być banalnie proste 🙂

  • Super to słyszeć 🙂 właśnie chciałam, żeby poradnik był napisany jak najprostszym językiem i był jak najbardziej zrozumiał 🙂

 • Pingback: Jak używać planera słów kluczowych przy kampanii AdWords()

 • Natalia Basińska

  Zapisuję i będę działać według instrukcji 🙂

 • Dla mnie to i tak brzmi jak czarna magia 😉 pocieszam się tym, że inni tak mówią o nutach, w których ja akurat czuję się jak ryba w wodzie 😀