AdWords

Dopasowanie słów kluczowych w Google AdWords

Wybór słów kluczowych przy tworzeniu kampanii jest bardzo ważny, ale samo ich wklejenie do Google AdWords nie wystarczy, abyśmy stworzyły kampanie optymalną dla naszego biznesu. Google pozwala na różne dopasowania słów kluczowych w zależności od tego jakiej grupie użytkowników chcemy wyświetlać nasze reklamy.

Rodzaje dopasowań w Google AdWords

Dopasowanie słowa kluczowego możemy ustawić podczas dodawania nowej grupy lub podczas edycji słowa kluczowego, tak jak na pokazanych screenach.

dopasowanie słów kluczowych

dopasowanie słów kluczowych edycja

Dopasowanie przybliżone

Zacznijmy od dopasowania, dzięki któremu mamy szanse trafić do jak największej grupy odbiorców. Reklamy są wyświetlane nie tylko na słowa kluczowe, które zamieściłyśmy w kampanii, ale także odmiany tych słów oraz synonimy.

 

Przykład:  ubezpieczenie na życie

Reklamy mogą się wyświetlać na:

Polisa ubezpieczeniowa

Ubezpieczenia grupowe

Firmy ubezpieczeniowe

 

Do zalet takiego dopasowania zdecydowanie należy liczba wyświetleń naszej reklamy, dzięki temu może nas zobaczyć większa ilość użytkowników. Dodatkowo wielu chwali sobie oszczędność czasu – nie musimy tworzyć wszystkich możliwych odmian naszego słowa kluczowego, bo Google robi to za nas.

 

Niestety przez to, że dopasowanie jest przybliżone współczynnik klikalności CTR będzie niższy niż w przypadku innych typów dopasowania, ponieważ nie zawsze treść reklamy będzie odpowiadała wyszukiwanemu przez użytkownika słowu kluczowemu. Może się również zdarzyć tak, że użytkownik nie przeczyta do końca treści reklamy i kliknie w link za co zostanie pobrana odpowiednia stawka. Chociaż trafi na naszą stronę to jej treść może okazać się niedopasowana do potrzeb użytkownika i szybko z niej wyjdzie, nie korzystając z oferowanych przez nas usług lub nie kupi produktu.

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego

Modyfikator skutecznie zawęża nam liczbę odbiorców, ponieważ wyszukiwane hasło przez użytkownika musi zawierać wskazane przez nas słowo lub jego bliską odmianę. Aby wskazać, które słowo musi być zawarte w wyszukiwanym wyrażaniu stawiamy przed nim plus +

 

Przykład: +ubezpieczenie na życie

Reklamy mogą się wyświetlać na:

Ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenie turystyczne

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego pozwala nam ograniczać przypadkowe wywołania reklam, jednocześnie wyświetlając się dużej liczbie odbiorców.

 

Dopasowanie do wyrażenia

Dopasowanie do wyrażenia jest precyzyjniejsze niż dopasowanie przybliżone, ponieważ pozwala na wyświetlanie reklam jeśli użytkownik wyszukuje hasło zawierające to wyrażenie bądź jego odmiany oraz dodatkowe wyrażenia przed lub po nim. Aby zastosować dopasowanie do wyrażenia nasze słowo kluczowe musi być zawarte w cudzysłowiu “”

 

Przykład: ubezpieczenie na życie

Reklamy mogą wyświetlać się na:

Najlepsze ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie online

Ubezpieczenie na życie cena

 

Do zalet używania dopasowania do wyrażenia zdecydowanie należy precyzyjniejsze wyszukiwanie przez użytkowników. Prawdopodobieństwo przypadkowego wywołania reklamy jest jeszcze mniejsze niż przy użyciu modyfikatora. Chociaż liczba wyświetleń jest mniejsza, to współczynnik klikalności jest dużo większy, a co za tym idzie prawdopodobieństwo konwersji również.

 

Dopasowanie ścisłe

To  ostatni typ dopasowania. Reklamy wyświetlają się tylko i wyłącznie, jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę podane przez nas słowo kluczowe wraz z jego bliskimi odmianami, liczbą pojedynczą i mnogą oraz błędami w pisowni.

Aby zastosować dopasowanie ścisłe nasze słowo kluczowe musi być zawarte w nawiasie kwadratowym []

 

Przykład: [ubezpieczenie na życie]

Reklamy mogą wyświetlać się na:

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na zycie

 

W tym przypadku reklamy wyświetlają się tylko użytkownikom, którzy z największym prawdopodobieństwem są zainteresowani naszą ofertą. Liczba wyświetleń jest najmniejsza w odniesieniu do innych typów dopasowania, ale przypadkowość wyświetlenia reklamy jest minimalna.

 

Dopasowanie ścisłe warto stosować gdy wiemy jakie słowa kluczowe wyszukują użytkownicy Google, a także gdy mamy niski budżet i chcemy, aby kliknięcia w reklamę nie były przypadkowe.  Jeśli zamierzamy używać dopasowania ścisłego warto sprawdzić ilość wyszukiwań w miesiącu oraz konkurencję za pomocą planera słów kluczowych o którym pisałam w poprzednim poście Planer słów kluczowych – jak go używać przy tworzeniu kampanii.  

 

Macie pytania? Piszcie w komentarzach, przez formularz na stronie głównej lub w wiadomości na fanpage.

  • Bea Miko

    No i to jest dla mnie czarna magia 🙂 Wiem, piszę bloga, a jednak wszystkie te słowa i frazy kluczowe cały czas stanowią dla mnie nie lada zagadkę 🙂 Wszystko robię na czuja 🙂 Ale może to się w końcu zmieni haha Pozdrawiam, świetny tekst 🙂

    • Nie martw się, to jest tak obszerny temat, że zawsze zaczyna się na czuja, a potem wszystko przychodzi łatwiej 🙂 zwłaszcza że techniki się non stop zmieniają i bycie na bieżąco też zajmuje czas

  • Bardzo przydatny post! 🙂