Google AdWords daje nam wiele możliwości podczas konfigurowania wyświetlania reklam. Pokaże Wam dzisiaj jak dodać reklamy i jak ustawić ich wyświetlanie już na początku kampanii, aby było to bardziej dopasowane do Waszych potrzeb.
Dodawanie reklam w Google Adwords
Aby dodać grupę reklam wchodzimy w naszą kampanię i następnie klikamy czerwony przycisk + grupa reklam.
Nadajemy grupie nazwę oraz dodajemy pierwszą reklamę tekstową. Jeśli macie już stworzoną grupę to następną reklamę dodajecie w zakładce reklama klikając na czerwony przycisk + reklama – reklama tekstowa. W poprzednim wpisie Jak stworzyć skuteczne reklamy w Google AdWords mogliście zobaczyć jak tworzyć skuteczne teksty reklamowe. Obecnie Google AdWords daje nam możliwość ustawienia dwóch nagłówków (każdy po 30 znaków ze spacjami) i jednego opisu (80 znaków ze spacjami). To dosyć duża ilość znaków i odpowiednio wykorzystana może przynieść fantastyczne efekty.
Słowa kluczowe, a reklama
Następnie dodajemy słowa kluczowe. Każda reklama musi być dodana do przynajmniej jednego słowa kluczowego. W kwestii ilości słów kluczowych w grupie są różne szkoły, ja jestem zwolenniczką jedno słowo kluczowe – jedna grupa reklam. Dlaczego? Im lepsze dopasowanie słów kluczowych względem reklamy tym lepszy wynik jakości słowa kluczowego. Tym sposobem zyskujemy niższe stawki za kliknięcie (CPC), wyższe pozycje reklamy, a także zwiększamy szanse na wyświetlenie rozszerzeń (o których napewno pojawi się osobny post). Oczywiście, jeśli słowa kluczowe są do siebie bardzo podobne np. Ubezpieczenie mieszkania, Mieszkania ubezpieczenia, Ubezpieczenie na mieszkanie to możemy w tym przypadku wrzucić je do tej samej grupy reklam.
Typowym błędem na początku jest wrzucanie do jednej grupy reklam słów kluczowych pozornie do siebie podobnych np. Ubezpieczenie domu, Ubezpieczenie samochodu, Ubezpieczenie na życie oraz wrzucenie trzech reklam, każda odpowiadająca konkretnemu słowu kluczowemu.
Pamiętajcie! Google nie dopasowuje reklamy z grupy reklam do konkretnego słowa, do którego pasuje dana treść. W ww. przypadku może się zdarzyć, że treść pasująca do “ubezpieczenie na życie” wyświetli się na słowo “ ubezpieczenie samochodu”. Reklama będzie niedopasowana, spadnie jakość słowa kluczowego przez co współczynnik klikalności i pozycja maleje, a stawki wzrosną. Lepiej podzielić to na trzy osobne grupy.
Maksymalny koszt kliknięcia
Na sam koniec ustawiamy max. CPC, czyli maksymalną cenę jaką jesteśmy w stanie zapłacić za kliknięcie w reklamę.
Kolejną kwestią do przemyślenia jest ilość reklam. Do każdej grupy reklam najlepiej utworzyć 2-3 reklamy. Dzięki temu za jakiś czas będziemy mogły sprawdzić skuteczność każdej z nich. Gdybyśmy utworzyły tylko jedną reklamę ciężko byłoby nam powiedzieć czy dany współczynnik klikalności czy ilość konwersji jest wystarczająco dobra czy mogłaby być lepsza. Większa ilość reklam może spowodować że ilość wyświetleń i kliknięć będzie zbyt do siebie zbliżona, będziemy mieć za mało danych, więc zajmie to więcej czasu aby podjąć decyzję o skuteczności.
Ustawienia wyświetlania reklam
Na koniec podpowiem Wam jeszcze, że w Ustawieniach kampanii macie możliwość wybrania sposobu w jaki wyświetlają się reklamy. Rotacja reklam powinna być dobrana do Waszych potrzeb. Tu też są różne szkoły. Jedni chętnie stosują opcję “Optymalizuj pod kątem kliknięć: wyświetlaj reklamy mogące przypuszczalnie zwiększyć liczbę kliknięć”, która moim zdaniem może się sprawdzić tylko wtedy kiedy dodajemy 2-3 reklamy na początku i startują one z tego samego miejsca. Podobno Google AdWords, w przypadku gdy dodajemy nowe reklamy do grupy już długo istniejącej, daje nowym reklamom czas na rozruch i wtedy optymalizuje je pod kątem kliknięć, ale sama nie zauważyłam takiej zależności. Ja stosuje z reguły “Równomiernie wyświetlaj naprzemiennie: wyświetlaj reklamy bardziej równomiernie przez co najmniej 90 dni, a następnie je zoptymalizuj”. Idąc trochę w ślady kolegów zza wielkiej wody ustawiam tą opcję i u mnie ona się najlepiej sprawdza, bo mam możliwość na podstawie danych sama podjąć decyzję nie po 90 dniach, a na przykład po miesiącu czy dwóch, która reklama jest najbardziej optymalna. Wymaga ona jednak dużej uwagi i bacznego śledzenia wyników. Może się okazać, że któraś reklama wogóle jest nieklikalna przez użytkowników. W tej sytuacji dobrze jest sprawdzać kampanie dosyć często i optymalizować ją na bieżąco.
Mam nadzieję, że ten artykuł Wam pomógł i będziecie mogli odpowiednio ustawić swoje reklamy. W razie pytań piszcie śmiało!