AdWords

Planer słów kluczowych – jak go używać przy tworzeniu kampanii

planowanie słów kluczowych

Przygotowując kampanie AdWords bardzo duże znaczenie ma to jakich słów kluczowych w niej użyjemy. Naszym zadaniem jest znaleźć takie frazy, które będą ściśle związane z naszą stroną internetową, miały dosyć dużą, miesięczną liczbę wyszukiwań, jednocześnie były dosyć tanie i miały niską konkurencyjność. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe. Z pomocą przychodzi nam darmowe narzędzie Planer słów kluczowych. Pokaże Wam dzisiaj jak z niego korzystać i jak dzięki niemu wybrać odpowiednie frazy.

 

Wbrew pozorom korzystanie z planera jest bardzo proste. Aby z niego skorzystać musimy być zalogowani na nasze konto Google. Możemy wejść na stronę planera przez konto AdWords (link do niego znajduje się w zakładce Narzędzia w górnym menu) lub przejść bezpośrednio – Planer słów kluczowych.

znajdź słowa kluczowe planer

Gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z AdWordsami najbardziej interesować nas będzie wyszukanie nowych słów kluczowych za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii. Po kliknięciu rozwija nam się formularz, który musimy jak najdokładniej wypełnić, aby zasugerowane wyniki były jak najbardziej trafne.

Wyszukiwanie słów kluczowych

formularz planer słów kluczowych

Na początek polecam wpisanie kilku słów kluczowych, które są związane z naszym biznesem. Załóżmy, że chcemy stworzyć kampanię dla złotych bransoletek, które mamy w ofercie naszego sklepu. Jako przykładowe słowa kluczowe możemy wpisać: złote bransoletki, bransoletki ze złota, bransoletki złoto, bransoletki złote.

słowa kluczowe

W sekcji kierowanie wybieramy interesujący nas obszar i język. Dla sklepów internetowych obsługujących klientów z całej Polski wystarczy wpisać kierowanie na cały kraj. Gdy mamy lokalny biznes możemy wpisać dane województwo lub miejscowość.

Warto zwrócić uwagę na pozycję “Wykluczające słowa kluczowe”. Planer słów kluczowych zawsze proponuje nam frazy, które nie są do końca ścisłe z tym czego szukamy. Dzieję się tak, ponieważ Google chce zaproponować jak najwięcej możliwości. Wykluczając słowa kluczowe mamy pewność, że nie zostaną one zaproponowane i będziemy mieli dostęp do fraz najbardziej zbliżonych do oczekiwanych.

wykluczające słowa kluczowe

Dla naszego przykładu słowami wykluczającymi mogłyby być: srebro, srebne, ze srebra, naszyjniki, pierścionki, obrączki, kolczyki. Tworzymy kampanie dla złotych bransoletek, więc nie skorzystamy z wyrażeń które zawierają powyższe słowa. Jeśli dane słowo znalazłoby się w proponowanej frazie nie zostanie ono wyświetlone w wynikach.

dostosowanie słów kluczowych

W filtrach słów kluczowych możemy ustawić średnią miesięczna liczbę wyszukiwań, sugerowaną stawkę oraz konkurencję. W zależności od popularności naszej branży możemy uwzględnić, że liczba wyszukiwań nie może być mniejsza niż 100 czy 1000. Zwiększymy tym samym liczbę potencjalnych kliknięć w miesiącu. Jednakże jeśli nasza branża jest niszowa lub decydujemy się na promowanie na słowa kluczowe z tzw. długiego ogona, czyli frazy długie (często tańsze, rzadziej wyszukiwane, ale ściśle dopasowane do naszego biznesu), wtedy warto zostawić pole liczby wyszukiwań puste. Wiedząc jaki mamy średni dzienny budżet możemy określić sugerowaną stawkę za słowo. Warto pamiętać, że stawki pokazywane w planerze są często orientacyjne i mogą się różnić po wrzuceniu ich do kampanii. Wybierając słowa kluczowe powinniśmy zwrócić uwagę na te o niskiej i średniej konkurencji, jednakże czasami branża ma taki charakter, że najbardziej zbliżone frazy do naszego biznesu są tylko wysokokonkurencyjne.

opcje słów kluczowych

W opcje słów kluczowych warto włączyć opcję “Wyświetl tylko propozycje ściśle powiązane z moimi wyszukiwanymi hasłami”. Propozycje będą lepiej dopasowane i nie będziemy musieli spędzić dużo czasu na odrzucanie niepotrzebnych słów kluczowych.

Wybieranie słów kluczowych

propozycje grup

Gdy klikniemy „Wyświetl propozycje” pojawią się nam wyniki. Zobaczymy dwie zakładki, nas interesować będzie „Propozycje grup reklam” (do drugiej zakładki warto żeby zaglądały osoby, które pracują nad SEO swojej strony internetowej). Już patrząc na grupy możemy zobaczyć jakie są miesięczne wyświetlenia i ile mniej więcej kosztuje jedno kliknięcie w reklamę. Rozwijając każdą grupę znajdziemy proponowane słowa kluczowe. Wybierzmy z nich tylko te które najlepiej pasują do naszego biznesu.

propozycje słów kluczowych

Google pozwala nam od razu wrzucić je do naszej kampanii. Niestety tworzy on od razu grupy, a tak jak Wam wspominałam w poprzednim artykule “10 wskazówek jak dobrze rozpocząć kampanie w Google AdWords” lepiej gdy w jednej grupie nie znajduje się zbyt dużo słów kluczowych. Możemy je więc skopiować i przy tworzeniu kampanii umieścić je w pasującym nam miejscu, lub jeśli wybranych słów jest sporo możemy dodać je za pomocą strzałki znajdującej się z prawej strony i zamiast dodawać je do konta, możemy je pobrać w pliku CSV i wykorzystać przy tworzeniu kampanii.

plan adwords

Mam nadzieję, że ten artykuł Wam pomógł w wybraniu słów kluczowych do Waszej kampanii AdWords. Planer słów kluczowych jest bardzo pomocny nie tylko na początku, ale także w trakcie trwania kampanii, gdy chcemy zwiększyć zasięg naszych reklam.

Macie pytania? Piszcie w komentarzach, przez formularz na stronie głównej lub w wiadomości na fanpage.